Jak se postarat o zraněného dravce 

Dravec je velmi citlivý živočich a proto potřebuje zvláštní specifické zacházení. Pokud se dostanete do situace, kdy si myslíte, že konkrétní dravec nutně potřebuje pomoc, berte na vědomí jeho možné reakce. Nechytejte dravce holýma rukama, nejlepší možnost je přehodit přes něj ručník nebo jiný větší kus látky. Opatrně jej chytněte přes látku, ale pozor na pařáty a zobák i menší dravec se umí dostatečně bránit. Umístěte volně do lepenkové krabice tak,  aby její velikost odpovídala možnému otočení dravce. Uzavřete a udělejte několik otvorů v horní části. Krabici umístěte na klidné, nerušené a tmavé místo průměrné teploty ( půda, sklep, komora ….. ). 

Umístění dravce do krabice je pouze přechodnou záležitostí na nezbytně nutnou dobu, než jej předáte odborníkům. Nikdy nedávejte dravce do klece nebo králíkárny, je to pro něj nejhorší možné umístění. Pokud dravec vidí ven, neustále naráží do pletiva, láme si peří a až do krve si dokáže odřít hlavu.  

Můžete vyzkoušet jeho zájem o potravu, ale ve většině případů dravec pro stres maso nepřijímá. Nejvhodnější  pro většinu dravců je maso z myši, morčete, holuba nebo králíka, ale můžete podat i méně vhodné kuřecí maso. Nikdy nekrmte dravce hovězím nebo vepřovým masem, je pro něj příliš tučné. Množství potravy odhadnete podle velikosti ptáka. Dravec velký asi jako holub může přijmout 10 dkg ( o objemu pingpongového míčku ) , ve velikosti slepice asi 20 dkg masa ( o objemu tenisového míčku ). Vodu nepodávejte, přijímá ji z masa. Zanechejte dravce samotného, v přítomnosti člověka potravu většinou nepřijme.  

Co nejdříve se spojte s odborníkem. Pokud se ve vašem okolí nenachází sokolník, organizace zabývající se ochranou přírody  nebo i ZOO, volejte na jedno z našich telefonních čísel : 

               0601 523 507

   05 – 4123 4432

   05 – 4422 2392

                                                      05 – 4123 1478

napište nám : zayferus@volny.cz